Resimli Erdemli Rehberi (Görmeden Gitme)

Resimli Erdemli Rehberi (Görmeden Gitme)

Erdemli Gezilecek Yerler

Erdemli gezilecek yerler açısından muazzam bir yer. Özellikle antik yapılara meraklıysanız kesinlikle uğranması gereken yerlerin başında geliyor. Akdeniz bölgesi, tüm güzellikleri ile harika bir yerdir ve burada keşfedilmesi gereken farklı birçok alan bulunmaktadır.

Erdemli
Erdemli

Gezerken hayran kalacağınız muazzam bölgeleri olan Akdeniz bölgesinin keşfedilmesi gereken yerler arasında Mersin’de bulunuyor. Doğal ve tarihi güzellikleriyle görenleri büyüleyen  Mersin ilinin Erdemli ilçesi özellikle gezilmesi gereken yerler arasındadır. Mersin gezilecek yerler listesinde ilk sırada gelen Erdemli ilçesi, tarihi mekanları ile de ilgi çekmektedir. Küçük bir yüzölçümü bulunan Erdemli ilçesinde Toros dağları, ilk görülmesi gereken yerlerden biridir. Mersin’de iken mutlaka görmeniz gereken bu yerde keşfedilecek daha farklı doğal güzellikler de bulunmaktadır. Mersin merkezden bu ilçeye ulaşım sağlayarak, tüm güzellikleri keşfedebilirsiniz.

Erdemli Gezilecek Yerler
Erdemli Gezilecek Yerler

Kız Kalesi

Ülkenin turizm bölgesi olan Akdeniz’de keşfedilecek oldukça farklı ve güzel yerler bulunmaktadır. Erdemli ilçesi de bunlardan biridir ve Mersin ilinde yer almaktadır. Muhteşem bir yer olan bu ilçede gezilmesi gereken ilk bölge ise Kız kalesidir. Muazzam bir görüntüye sahip Kız Kalesi,  Korykos antik kentinin karşısında 200 m kadar ortasına inşa edilmiştir.

Mersin Erdemli Kız Kalesi
Mersin Erdemli Kız Kalesi

Akdeniz bölgesinin en güzel yerlerine sahip Mersin ilinin Erdemli ilçesinde ilk ziyaret edilmesi gereken mimarilerden olan Kız Kalesi,  tarihi M.ö 4.yy’a kadar uzanmaktadır. Uzun yıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış Kız Kalesi,  diğer adıyla Deniz kalesi olarak da bilinmektedir. Turlar ile ulaşım sağlanan bu yeri Erdemli de iken mutlaka görmelisiniz.

 

Akkale

Türkiye’nin önemli turizm bölgesi olan Akdeniz’de keşfedilecek farklı birçok doğal güzellik bulunmaktadır. Tarihi güzellikleri ile de ön plana çıkan bu bölgede Mersin özellikle gezilmesi gereken yerler arasındadır. Bu ilde en güzel mimariler ise Erdemli ilçesinde yer almaktadır. Her yönüyle güzel olan Erdemli ilçesinde ilk olarak gezmeniz gereken yer ise Akkale’dir.

Akkale
Akkale

Akdeniz bölgesinin görülmeye değer yerlerinden olan Mersin’in Erdemli ilçesinde oldukça güzel alanlar bulunmaktadır. Doğal ve tarihi güzelliği ile ilgi çeken bir yer olan Erdemli ilçesinin Akkale bölgesi, antik kalıntıların olduğu bir alandır. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken bu bölge 5 katlı bir sarnıca ev sahipliği yapmaktadır. Giriş ücreti 6 tl olan bu güzel yeri Erdemli de iken muhakkak ziyaret edin.

Akkale
Akkale

Kanlıdivane (Kanytelleis Neapolis)

Erdemli,  Akdeniz’in muhakkak gezilmesi gereken yerlerinden biridir ve Mersin iline bağlı bir ilçedir. Doğal güzellikleri ile ön planda olan Erdemli Gezilecek yerler listesinde ise Kanlıdivane de bulunmaktadır. Kırsal bir kesimde yer alan Kanlıdivane 19.yy’da Fransız bir gezgin tarafından keşfedilmiştir.

Kanlıdivane
Kanlıdivane

Tarihi M.ö 3.yy’a kadar dayanan Kanlıdivane, Erdemli ilçesinde keşfetmeniz gereken ilk yerler arasındadır. Roma ve antik döneminde suçluların getirilip buraya atılması nedeni ile bu ismi alan Kanlıdivane, 30 metre genişliğinde bir obruğun çevresine kurulmuştur. Giriş ücreti 6 tl olan bu yeri Erdemli ilçesindeyken gelip ziyaret edebilirsiniz.

Limonlu Çay

Mersin, Akdeniz’in gezilmesi gereken en güzel şehirleri arasındadır ve burada yer alan Erdemli ilçesi, görülmeye değer mimarilere sahiptir. Mersin ilinin en güzel yerlerine sahip bu ilçede gezilecek doğal güzelliklerin basında ise Limonlu çay gelmektedir. Yaklaşık olarak 130 km uzunluğu bulunan Limonlu Çay, farklı birçok balık türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Limonlu Çayı
Limonlu Çayı

Erdemli ilçesinde görülmeye değer bir doğal güzellik olan Limonlu Çay,  etrafında buluna limon bahçelerinden dolayı bu ismi almıştır. Toros dağlarının bir kolu olan Yüklük dağının eteğinden doğmakta ve Akdeniz’e doğru dökülmektedir. Zamanında Lamos çayı olarak bilinen Limonlu çay,  su sporlarının da yapıldığı bir bölgedir.

Sebaste Antik Kenti

Mersin ilinin gezilecek en güzel yerlerine sahip olan Erdemli ilçesinde muhakkak görmeniz gereken bölgeler bulunmaktadır. Sebaste Antik Kenti bunlardan biridir ve Antik dönem ile Geç Helenistik döneminde kurulmuştur. Bir zamanlar ünlü bir liman ve ticaret merkezi olarak  bilinen Sebaste Antik Kenti,  iç kısımlarına doğru genişleyen bir yerdir.

Sebaste Antik Kenti
Sebaste Antik Kenti

Sebaste Antik Kenti,  Erdemli ilçesinde iken mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Muhteşem bir mimariye sahip Sebaste Antik kentinde görmeye değer ilk yer Nekropoldür. Günümüze kadar ulaşmış olan bu tarihi yer, bir mezarlıktır. Limon ağaçlarının arasında efsane bir görüntüye sahip Sebatsa Antik Kenti,  dikkat çekici görünümü ve kolay konumu ile Erdemli gezisinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Erdemli Talat Göktepe Çamlığı

Akdeniz bölgesinin en güzel yerlerine sahip Erdemli ilçesinde keşfedilecek yerler arasında oldukça eşsiz mekanlar mevcuttur. Mutlaka gezmeniz gereken bu yer Mersin iline bağlı bir ilçedir. Burada gezilecek en güzel yerler arasında olan Erdemli Talat Göktepe Çamlığı 3 km uzunluğunda bir sahili bünyesinde barındırmaktadır.

Erdemli ilçesinin en güzel yerlerinden olan Erdemli Talat Göktepe Çamlığı, doğal güzelliği ile ön plandadır. 500 m genişliği bulunan bu yerde kum zambağı,  Kızılçam, yaban mersini ve daha farklı birçok türde bitki bulunmaktadır. Erdemli ilçesinin gezilecek en güzel yerlerinden olan bu bölgeye gelip, burada güzel vakit geçirebilirsiniz.

Erdemli Talat Göktepe Çamlığı
Erdemli Talat Göktepe Çamlığı

Erdemli ilçesinde gezilecek yerlerin başında gelen Talat Göktepe Çamlığı, oldukça muazzam bir bölgedir. Ülkenin yeşil arazileri arasında oldukça büyük bir öneme sahip olan Erdemli Talat Göktepe Çamlığı,  halka hizmet sunulan bir alandadır. Muazzam bir görüntüsü olan Erdemli Talat Göktepe Çamlığı, bitki türleri ile de oldukça ilgi çekici bölgeler arasındadır.

Erdemli Talat Göktepe Çamlığı
Erdemli Talat Göktepe Çamlığı

Akdeniz bölgesinin muhteşem yerlerinden biri olan Erdemli Talat Göktepe Çamlığı,  Okaliptüs, sahil çamı ve diğer bitki türleri ile meşhurdur. Özel piknik alanlarının da bulunduğu Erdemli Talat Göktepe Çamlığı,  yerli halkın çoğunlukla geldiği bir yerdir. Kişisel ihtiyaçların karşılanabildiği tesislerin de bulunduğu bu doğal güzellik,  sahili ile oldukça huzur dolu bir yerdir.

0 Yorum

Yorum Yaz

WhatsApp Rezervasyon
Call Now Button